Поддръжка и експлоатация на сауна
Вече сте горд собственик на сауна и искате тя да ви служи дълго и вярно? Tогава прочетете внимателно тази статия и спазвайте съветите, които сме научили от дългогодишната ни практика в тази област .
Печка
Печката е сърцето на сауната. Обикновено в сауните се използват електрически печки с различна мощност, съобразени с обема на сауната . Правилната поддръжка и експлоатация на печката гарантира нейната безпроблемна работа и дълъг период на ползване. Ето някой практични съвети за тази дейност:
- На захранващия кабел на печката трябва да бъде монтирана дефектно – токова за щита, оразмерена съобразно мощността на печката .
- Винаги използвайте вулканични камъни. Подходящите типове са Peridotite, Olivine-Dolerite и Olivine с големина между 5–10 см в диаметър .
- Избършете прахта от камъните, преди да ги поставите в печката.
При поставянето на камъните в печката имайте предвид следното:
- Не изпускайте камъни върху нагревателите.
- Не натискайте камъните при поставянето им между нагревателите.
- Нареждайте камъните така, че между тях да остава свободно пространство, за да може въздухът да циркулира.
- Нареждайте камъните така, че да се придържат един друг, вместо тежестта им да пада върху нагревателите на печката.
- Не използвайте печка без камъни.
- Не трябва да се поставят каквито и да било предмети между камъните или в близост до печката, пречещи на циркулацията на въздуха.
- В следствие на големите температурни амплитуди камъните за сауна се разместват и пропукват .На всеки 300 работни часа на печка та изваждайте камъните , отстранявайте всички части от камъни от дъното на печката и подменяйте раздробените камъни с нови.Количеството камъни в печката винаги трябва да отговаря на предписаното от производителя.
Когато печката се ползва за първи път, нагревателите и камъните отделят миризма. За да отстраните миризмата , първите 2-3 пъти пуснете сауната в работен режим ,без да я използвате и проветрете.
Ако печката Ви е с вграден терморегулатор и таймер, не използвайте таймера за изключване , а монтирайте прекъсвач извън сауната . Таймерът се върти само по посока на часовниковата стрелка и никога наобратно.
В следствие на високата температура въздухът в сауната се „изсушава“ . Не се препоръчва относителната влажност на въздуха да е под 15%. Обикновено влажността се регулира чрез поливане на камъните на печката с вода .При поливане на камъните спазвайте някои основни правила :
- Камините се поливат само след като печката е работила поне 1 час.
- Винаги поливайте камъните с черпак с обем < 100 мл.Водата трябва да се изпарява, без да достига до реотаните.
- Никога не поливайте камъните с вода, ако в близост до печката има хора – горещата пара може да ги изгори.
- Водата, с която се поливат камъните трябва да отговаря на изискванията за чиста питейна вода.
- Във водата се допуска да се прибавят само единствено специални аромати, предназначени да се използват в сауна.
ОБЛИЦОВКА
Вътрешната страна на сауната обикновено се състои от няколко елемента: дървена обшивка , остъкляване , декоративна каменна стена зад печката,солни тухли и под.
Дървената обшивка за сауна е фабрично обработена за използване в такъв тип помещение.
При грижата за дървената повърхност трябва да се спазват някои основни правила:
– сауната трябва редовно да се проветрява след използване .За целта отворете широко клапите за вентилацията и вратата . Ако сауната е с принудителна вентилация, включете вентилатора. При относителна влажност на въздуха над 80% включвайте печката поне веднъж седмично на 100⁰С, за да намалите влажността.Дървената обшивка се почиства поне веднъж седмично с дезифектант за сауна .Ако след тази обработка има все още петна, те се отстраняват с фина шкурка.Ако от някой смолен канал потече смола, сауната се оставя да изстине .Изчаква се смолата да се втвърди и се отстранява с ножче , след което мястото се обработва с фина шкурка и спирт.
Остъкляването на сауната се прави със закалено термостъкло. Тъй като при закаляването стъклото става доста крехко, избягвайте натиск и почуквания.Почистването трябва да става внимателно с препарат за стъкла и мека кърпа.Редовно проверявайте за луфтове между стъклото на врата и касата . Вратата трябва да се затваря плътно, за да не губите голямо количество топлина .
Декоративна каменна стена зад печката се почиства само с вода и дезифектант за сауна
Солните тухли се забърсват с полусуха мека кърпа и дезифектант, тъй като са силно хигроскопични, да се избягва мокрене с вода, да се спазва относителната влажност на въздуха да не надвишава 80% за продължително време.
На пода на сауната обикновено се поставя нехлъзгаща се облицовка/ теракот, гранитогрес и т.н../, която да е лесна за почистване . Върху нея на местата, където се стъпва, се монтира дървена скара.Дървената скара се почиства с мека кърпа и дезифектант за сауна .При силни замърсявания се шлайфа с фина шкурка .При почистване на пода извадете дървената скара извън сауната и след това забършете облицовката, като внимавате да не мокрите дървените стени.
ПЕЙКИ , ОБЛЕГАЛКИ И ВЪЗГЛАВНИЧКИ
Пейките, облегалките и възглавничките в сауната обикновено се изработват от абачи “abachi” / бананово дърво/ . То е меко, поресто, с ниска плътност -350кг/куб.м. и не задържа топлина.
При използването на сауната ползвайте подложки за сядане или кърпи .След всяко използване на сауната забърсвайте пейките, облегалките и възглавничките с дезифектант.Ако има места с петна, почистете с фина шкурка и след това забършете с дезифектант за сауна. Винаги използвайте препарати, разработени за сауни.
В заключение нека обобщим някои основни неща:
Сауната е създадена, за да Ви дарява със здраве и удоволствие.
Животът на сауната е както на всички мебели и електроуреди.
С времето и използването материалите ще се състарят.
Правилната поддръжка ще увеличи значително живота на сауната и ще намали разходите за ремонтни дейности